Jestliže právě zvažujete, že si pořídíte první zrcadlovku a nejste si jisti čím začít, pak čtete ten správný článek! Celá problematika výběru zrcadlovky by mohla být i konverzací na několik hodin, jelikož existuje obrovská škála parametrů, které můžete srovnávat. Vyskakují na vás všechny možné upoutávky z e-shopů a jsme doslova zahlceni reklamami v MHD, rádiu, televizi, internetu a ve všech figurují stejná slova jako „TOP, perfektní dárek, malý ale výkonný, volba spotřebitelů, vítěz testu XYZ“ apod. Jak si ale k čertu z toho všeho vybrat?

Pojďme rovnou k věci – ve spoustě článků na vás ihned budou pálit technické specifikace, vychvalovat konkrétní modely světových značek a cpát vám do chřtánu proč byste měli chtít to či ono. Předem říkám – v tomto článku vás neodkážu ani na jediný konkrétní přístroj, ale pokusím se vám vysvětlit, jak byste spíše měli smýšlet při výběru. Mezi klíčové bych vám poradil následující. Vypište si na papír odpovědi na otázky, které vám položím níže. Až na vše z toho budete mít odpověď, můžete se dobře začít zajímat, který model byste měli chtít. Doporučím vám se nestydět a s papírem, kde budete mít odpovědi na otázky zašli za odborníky do kamenné prodejny a prošli to s nimi a už budou velice dobře vědět, které varianty se pro vás budou hodit a co zhruba hledáte. Prodej tak sobě i jim velice zjednodušíte a zkrátíte. Z prodejen bych doporučil Megapixel, Fotoškoda, CEWE Fotolab, Oehling a naopak bych nedoporučil masové prodejce typu Alza, CZC atp, jelikož u prvně zmíněné skupiny budete mít jistotu, že se bavíte skutečně s lidmi, kteří toho o technice ví hodně a hlavně věnují se pouze jí. Nyní ale už pojďme k vašemu výběru.

  • Na co budu foťák používat

Zní to vcelku jednoduše že? A ono v podstatě je, nehledejte v tom složitosti! Nejprve si položte otázky – Jak často budu fotoaparát používat? Jednou za měsíc? Dvakrát ročně? Nebo naopak 2x týdně? Neméně důležité je položit si otázku co vlastně chcete s novým foťákem primárně fotit. Bude to jen rodinná dovolená? Focení kytiček na zahradě? Používání častěji foťáku v práci? I to jsou velice důležité faktory.

  • Kolik chci do koupě investovat

Pro většinu bude zásadní, kolik si do nového vybavení mohou dovolit investovat či zkrátka kolik chtějí investovat. Opět vás spíše vyzvu popřemýšlet a odpovědět si hlavně na otázky – Chci foťák jen jako koníček na občasné fotky? Budu fotit často za špatného (nízkého) osvětlení? Jsem do focení zapálený nebo si chci zrcadlovku jen koupit, „abych to zkusil“? Co je ještě potřeba zmínit – v dnešní době (2020) jsou zrcadlovky již tak vyspělé a jejich technologie tak rozšířené, že prakticky kamkoliv sáhnete, nevyberete vyloženě špatně. Začátečnické vybavení se také dá pořídit za vcelku dostupné ceny – třeba kolem 10 tisíc.

  • Budu chtít v budoucnu výbavu rozšiřovat?

Pokud víte, že focení vás skutečně baví a chcete se mu věnovat intenzivněji, je pravděpodobné, že časem budete chtít svou výbavu ještě vylepšit či rozšířit. V tomto případě bych doporučil sáhnout při prvotním výběru po větších značkách jako Canon, Nikon, jelikož pro ně najdete největší míru a dostupnost rozšiřujícího vybavení. Ať už se jedná o nabídku samotných těl fotoaparátů, objektivů, externích blesků a všech dalších doplňků. Neznamená to, že by je jiné značky nenabízely, jen nebudete mít tak pestrý výběr.

  • Chci nejen fotit, ale i točit videa.

Už teď víte, že nebudete chtít pouze fotit, nýbrž taky pravidelně využívat zrcadlovku na točení videí? Velice důležitý faktor! Jelikož sice můžeme říci, že v rámci fotek jsou největší výrobci poměrně na stejné úrovni, u videa to neplatí a některé z nich jsou ve videu o mnoho napřed než konkurence. Obecně platí, že z největší trojky Canon/ Nikon/ Sony jsou konkrétně na video Nikony nejslabší, o mnoho lépe jsou na tom Canony a v současné době (2020) jsou Sony i Canon skvělou volbou pro video – bavíme-li se o vysokých třídách. My ale vybíráme naši první zrcadlovku a v nižší třídě není potřeba to tak hrotit.

  • Nerozumím technickým parametrům a zkratkám

Nedoporučím vám nic jiného, než abyste si nastudovali abecedu zkratek nejzákladnějších foto-pojmů, se kterými se nejspíše potkáte. Jednak proto, abyste už trošku věděli co vám obchodníci nabízí a chápali jste o čem mluví, ale taky proto, že pokud se pojmy naučíte, dokážete už od začátku mnohem lépe ovládat svou zrcadlovku a pracovat s ní efektivně. Vcelku hezky zpracované pojmy má na svém webu Megapixel, najdete ho v Googlu pod názvem „Slovník pojmů megapixel“.

  • Nevím, jestli mi padne do ruky

Není nic nepříjemnějšího než když si řeknete, že budete fotit zrcadlovkou, ale tak nějak zjistíte, že se vám špatně drží. Ergonomie těla fotoaparátu je taky důležitá – přece ho (snad) budete mít několik let, tak byste si měli vaše zvolené favority pořádně osahat, ať víte, do čeho jdete. Podcenit tento fakt nebo ho oželit je jako koupit si nepohodlnou matraci – přece budete na ni trávit hodně času a budete nespokojeni, nebudete mít ze spánku radost a rychle ji vyměníte. Úplně stejně to funguje i se zrcadlovkami.

Pro počáteční výběr je toto dostatečné, přeji hodně úspěchů a šikovnou ruku při výběru